Tunel wykonany z mieszanki polipropylenu i polietylenu
wymiary 121x80x63cm
Tunele są rozwiązaniem alternatywnym do tradycyjnego drenażu na kamieniu. Elementy rozsączające umieszcza się bezpośrednio w wykopie owijając je geowłókniną. Tunel przy swojej wadze tylko 9,5 kg posiada 3-krotnie większą objętość magazynującą niż tradycyjny sączek żwirowy (około 800kg żwiru). Przekłada się to tym samym na krótszy układ drenażowy.
Tunele retencyjno-rozsączające 320 z płytami czołowymi owijane geowłókniną filtracyjną przeznaczone są do rozsączania i retencji wody deszczowej, zbieranej z dachów budynków oraz z utwardzonych powierzchni terenu, takich jak tarasy, parkingi, ulice i drogi. Woda deszczowa kierowana jest do urządzeń filtrujących celem oddzielenia zanieczyszczeń mechanicznych, a następnie rurami kanalizacyjnymi do owiniętych włókniną filtracyjną tuneli w celu retencji i rozsączenia wody w gruncie.
Tunele rozsączające łączone są w zespoły (w pionie i w poziomie), o wielkościach zależnych od wielkości powierzchni, z której zbierana jest woda. Tunele rozsączające układane są w wykopie na podłożu żwirowym, a przy gruntach słabo przepuszczalnych
również w obsypce żwirowej w budownictwie indywidualnym oraz użyteczności publicznej i przemysłowym, na obszarach ruchu pieszego i ruchu samochodów osobowych oraz samochodów ciężarowych.
Przyłącze rewizyjno odpowietrzające: DN 100 lub DN 200,
Materiał: PP/PE
Barwa: czarna
Do odpowietrzenia tuneli oraz do połączenia z instalacją i siecią kanalizacyjną stosowane są rury i kształtki kanalizacyjne z PVC-U, spełniające wymagania normy PN-EN 1401-1:2009, lub z polipropylenu (PP), spełniające wymagania normy PN-EN 1852-1:1999 (+ PN-EN 1852-1:1999/A1:2002).
PRZEZNACZENIE, ZAKRES I WARUNKI STOSOWANIA
Zestawy tuneli kanalizacji deszczowej przeznaczone są do zagospodarowania/ retencji oraz grawitacyjnego rozprowadzania i rozsączania wody deszczowej odprowadzanej z dachu budynku oraz zebranej z utwardzonych powierzchni ale mogą być również stosowane do rozsączania ścieków pochodzących z biologicznych oczyszczalni ścieków.
Zestawy elementów mogą być stosowane na terenach budownictwa mieszkaniowego, użyteczności publicznej i budownictwa przemysłowego. Zestawy elementów systemu mogą być stosowane w gruntach o niskim poziomie wód gruntowych, w gruntach
lekkich i przepuszczalnych oraz w gruntach spoistych (słabo przepuszczalnych) przy zastosowaniu obsypki żwirowej. Przy stosowaniu zestawów tuneli powinny być spełnione następujące warunki:
- dno wykopu powinno być dokładnie wypoziomowane i wyłożone 10 cm warstwą żwiru 8/16
- tunele powinny być ułożone na warstwie żwiru jeden za drugim i sczepione obrzeżami a następnie owinięte geowłókniną na 30 cm zakładkę
- dolna powierzchnia tuneli rozsączających powinna znajdować się min. 1,0 m ponad poziomem wody gruntowej,
- rury kanalizacji deszczowej powinny być układane ze spadkiem,